Budowa hali magazynowej w porcie – historia współpracy Rubb i Skien.

Budowa hal magazynowych, których nie pokonają nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, to domena Rubb. Nasz norweski oddział specjalizuje się w projektowaniu tego typu obiektów już od 54 lat. Nie jest to deklaracja bez pokrycia. Jej potwierdzeniem jest trzecia termohala magazynowa, którą ostatnio zainstalowano w norweskim porcie lotniczym Skien.

 

Hale magazynowe, którym nie straszne są ekstremalne strefy śniegowe i wiatrowe

Port usytuowany jest nad Frier, jednymi z licznych fjordów w rejonie Grenland. Ove Gunleksen, kierownik portowego terminalu potwierdza, że warunki pogodowe panujące w tym rejonie są wyjątkowo zjadliwe. Wszystkie trzy hale wystawione są na silne powiewy wiatru o zmiennych kierunkach i obfite opady śniegu. „Testy” hal trwają od 2015 roku, kiedy to zainstalowano w porcie pierwszą z nich. Sprawdzian wypadł pomyślnie, hala dzielnie zniosła obciążenia przewidziane dla tej strefy śniegowej, zapewniając jednocześnie bezpieczne miejsce do przechowywania i pracy. Dlatego w kolejnych latach dostawiono jeszcze dwa budynki od Rubb. „Bez wątpienia hale są ważną częścią portu” – podsumowuje Ove Gunleksen.

„Pogoda może zmienić się w każdym momencie. Gdy warunki się pogarszają, w górze fiordu tworzy się coś w rodzaju tunelu aerodynamicznego, gdzie wiatr jest najsilniejszy. Mimo tych trudnych okoliczności nie mieliśmy żadnych problemów z halami”. „Ponadto – kontynuuje Gunleksen – w zimie termohale mają tę przewagę, że śnieg zsuwa się z dachu, odpada nam wiec konieczność odśnieżania”.

 

Lekka konstrukcja hali to mniej formalności i szybki czas budowy

Skien jest częścią portu Grenland IKS, który – podobnie jak wiele innych portów w ostatnim czasie – odnotował zwiększony ruch. To skłoniło zarządców do inwestycji w lekkie hale magazynowe. Ponieważ pierwsza termohala spisała się bardzo dobrze, naturalną rzeczą była ponowna współpraca portu i Rubb Norwegia przy dostawie kolejnych hal.

„Zaletą termohal jest ich szybka budowa. Zajęli się tym Erik i jego ludzie” – powiedział Gunleksen.

Erik Storhaug, dyrektor zarządzający Rubb Norwegia, komentuje: „Od planowania do ukończenia hali upłynęło tylko 12 tygodni. Wliczając w to kwestie urzędowe, pozyskania pozwoleń i wniosków, projektowanie konstrukcji hali, poszycia oraz montaż całości w porcie. W przypadku hal Rubb uzyskanie stosownych pozwoleń jest szybsze niż w przypadku tradycyjnych budynków murowanych”.

Jak budowa hali magazynowej Thermohall™ może ułatwić życie?

Jednym z powodów, dla których hale magazynowe z tkaniny PCV są wybierane są częściej niż budynki tradycyjne, zarówno w Grenlandzie, jak i na całym świecie, jest krótki czas ich montażu.

Krótko mówiąc, halę można ustawić praktycznie na każdym utwardzonym, płaskim podłożu i przy sprzyjających warunkach. Tak było w porcie Skien, gdzie przygotowanie podłoża i fundamentów pod budowę hal magazynowych odbyło się bezproblemowo.

Wyzwania, jakie stawiała lokalna pogoda, zostały rozwiązane poprzez zastosowanie poszycia Thermohall™. Poszycie wykonano z najlepszej dostępnej na rynku tkaniny PCV marki Serge Ferrari. Materiał ten znany jest nie tylko ze swojej wytrzymałości, ale również zredukowanej podatności na rozciąganie. Tkanina jest plastyczna i giętka, ale dzięki opatentowanemu procesowi produkcji zachowuje odpowiedni kształt przez cały okres jej użytkowania. Dlatego poszycie Thermohall™, które z niej wykonano, jest idealnie dopasowane do konstrukcji hali i pozostaje na miejscu nawet podczas najsilniejszych wiatrów. Takie spasowanie termoizolacji z konstrukcją eliminuje miejsca, gdzie ciepło może uciekać z budynku.  „Przez wszystkie lata użytkowania nie poszycie nie obija się o konstrukcje hali, nie hałasuje i pozostaje stabilne podczas burzy” – potwierdza Gunleksen.

 

Poszycie Thermohall™ + stalowa konstrukcja hali = przepis na sukces

Postawione terminalu portowym hale magazynowe są ocieplane w technologii Thermohall™. Korzyści z jej zastosowania są odczuwalne przez cały rok, a zwłaszcza zimą. „W tym okresie w naszych nieizolowanych magazynach woda skrapla się na ścianach i suficie wewnątrz hal; w halach Thermohall™ takie problemy nie występują” – wyjaśnił Gunleksen.

Erik Storhaug potwierdza. „Jeden z naszych klientów zajmuje się przetwórstwem śledzia i makreli, jego biznes jest całkowicie zależny od dokładnej kontroli temperatury w hali. W przypadku Thermohall™ jest to możliwe”.

 

Hale magazynowe Rubb – kupuj, wynajmij, odsprzedaj

Kiedy Storhaug mówi o tym, co wyróżnia hale Rubb, zawsze wspomina o tym, jak łatwo można przenieść je w dowolne miejsce. Taka elastyczność wnosi nowe możliwości dla każdego biznesu. Hale można ustawić w jednym miejscu na działce i korzystać z niej przez lata. Ale równie łatwo można ją przenieść, a także złożyć i sprzedać, umożliwiając rozwój innemu przedsiębiorcy, bez względu na rodzaj działalności, jaki prowadzi.

„Dostarczamy hale do różnych celów” – wyjaśnia Storhaug. „Naszą największą budową był hangar lotniczy o wymiarach 100 mx 85 m, zlokalizowany na Hawajach oraz hala chłodnicza 30 m x 200 m w Ørland”.

„Stworzyliśmy hale magazynowe, które dostarczaliśmy dla branży przetwórstwa ryb, akwakultury i przemysłu naftowego. Jeśli chodzi o porty i stocznie, dostrzegamy ich potencjał rozwojowy, nie tylko dlatego, że specjalizujemy się w halach, które są odporne na trudne warunki pogodowe” podsumowuje Storhaug.