Budowa hali produkcyjnej krok po kroku.

Ile trwa budowa hali produkcyjnej? Od czego zacząć planowanie inwestycji? A może zdecydować się na wynajem hali? Te pytania powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca, który stoi przed realizacją przedsięwzięcia, jakim jest budowa hali produkcyjnej. Aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zakłóceń, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda budowa hali produkcyjnej krok po kroku.

 

Budowa czy wynajem hali produkcyjnej?

Przedsiębiorstwo, którego funkcjonowanie opiera się na produkcji, od początku swojego istnienia musi dysponować odpowiednim miejscem, w którym ta produkcja mogłaby się odbywać. Właściciele takich firm nierzadko stają przed dylematem: budowa czy wynajem hali produkcyjnej? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto przeanalizować je wszystkie pod kątem własnej działalności, aby móc dokonać optymalnego wyboru.

Zdecydowaną przewagą wynajmu hali produkcyjnej jest możliwość korzystania z niej niemal natychmiast po zawarciu umowy dzierżawy. To w zasadzie jedyna największa zaleta takiego rozwiązania. Budowa własnej hali produkcyjnej, choć wymaga więcej czasu, w niedalekiej przyszłości może przynieść znacznie więcej korzyści. Najważniejszą jest maksymalne dostosowanie jej projektu do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. A decydując się na hale ocieplane, tworzone w innowacyjnej technologii Thermohall™, można liczyć na niskie koszty budowy i szybki montaż, dzięki lekkiej konstrukcji stalowej. Późniejsze oszczędności, jakie generuje eksploatacja nowoczesnej hali produkcyjnej to kolejny plus takiego rozwiązania.

BTS – hale produkcyjne szyte na miarę

BTS, z angielskiego build-to-suit, to nic więcej, jak hale szyte na miarę potrzeb klienta. Projekt dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa daje same korzyści na każdym etapie – począwszy od budowy, aż po użytkowanie takiego obiektu. Na czym konkretnie polega BTS? Przede wszystkim uwzględniany jest rodzaj działalności, a powierzchnia użytkowa zostaje wykorzystana do maksimum.

Hale Rubb są budowane w technologii Thermohall™, co pozwala użytkować je przez 12 miesięcy, bez względu na porę roku i pogodę. To możliwe dzięki skutecznej izolacji, zabezpieczającej przed skraplaniem się wody i dobowymi wahaniami temperatur. Co więcej, dach Thermohall™ uzyskał klasyfikację NRO Broof t1 według normy PN-ENV 1187. To gwarancja spełniania wymogów izolacyjności cieplnej hal, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi. Wszystko to sprawia, że hala całoroczna doskonale sprawdzi się jako hala produkcyjna.

Etapy budowy hali produkcyjnej

Budowa to przedsięwzięcie, które nie rozpoczyna się wraz z przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty w ziemię, ale znacznie wcześniej. Krok po kroku przedstawiamy więc etapy budowy hali produkcyjnej.

Krok 1: Projekt dostosowany do potrzeb

Stworzenie planu architektonicznego to pierwszy krok, poprzedzający nawet zakup działki. To ważne, ponieważ koncepcja pozwoli określić, czy hala zmieści się na danym terenie. Ocenia się to na podstawie planowanej wielkości obiektu, rodzaju technologii wykorzystywanych w nim do produkcji oraz ilości pracowników. Ważne jest też, aby projekt był dopasowany do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa, tak jak hale produkcyjne Rubb BTS. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów podczas budowy i późniejszej eksploatacji budynku.

Na tym etapie często konieczne jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu. Projekt musi być dostosowany do ich wyników, aby zaprojektować m.in. odpowiednie fundamenty i konstrukcję hali.

Krok 2: Lokalizacja

Jeśli nie jest się w posiadaniu terenu pod inwestycję, konieczne jest jego znalezienie. Działka pod budowę hali produkcyjnej musi spełniać pewne warunki, które umożliwią zrealizowanie projektu. Optymalna wielkość, dostęp do infrastruktury, uzbrojenie – to jedne z najważniejszych wyznaczników. Warto wiedzieć, że budowa hali produkcyjnej jest możliwa nawet na działce rolnej, choć procedura przekształcenia jej w teren budowlany bywa czasochłonna.

Krok 3: Uzyskanie pozwolenia na budowę

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a tym samym pozwolenia na budowę, jest niezbędne do tego, aby móc rozpocząć inwestycję. W tym celu należy złożyć wniosek w Wydziale Urbanistyki w Starostwie Powiatowym. Warto przy tym poprosić o pomoc architekta, ponieważ dokumentacja powinna zawierać m.in. 2 egzemplarze mapy do celów lokalizacyjnych oraz stosowne oświadczenia. Otrzymanie decyzji trwa zwykle 14 dni od momentu złożenia wniosku do urzędu.

Jeśli teren pod inwestycję jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie występuje się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Taki plan jasno określa warunki zagospodarowania oraz zabudowy terenu. Projekt hali musi być z nimi zgodny, dlatego wystarczy wypis i wyrys z planu miejscowego otrzymany z Wydziału Urbanistyki.

Krok 4: Montaż hali

Decydując się na hale hybrydowe lub termohale, budowane w technologii Thermohall™, można liczyć na szybki i sprawny montaż. To możliwe dzięki lekkiej stalowej konstrukcji, która nie wymaga stosowania wielu podpór i słupów wewnętrznych (jako jedyni na świecie stawiamy hale o rozpiętości sięgającej do 100 m bez podpór).

Krok 5: Montaż instalacji specjalistycznych i wyposażenia

Wyposażenie hali produkcyjnej musi zapewnić przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Konieczne jest więc wydzielenie i oznaczenie poszczególnych stref, oznakowanie całego obiektu, zadbanie o odpowiednią ochronę przeciwpożarową, zamontowanie linii produkcyjnej, suwnic i podnośników. Ten etap budowy obejmuje też montaż okien, świetlików dachowych, drzwi i bram, położenie posadzki oraz instalację elektryczną i ogrzewanie.

Budowę można uznać za zakończoną wraz z odbiorami końcowymi Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy, a także po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie hali produkcyjnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

PRZECZYTAJ INNE WPISY NA BLOGU: