Czy fundament pod halę jest potrzebny?

Spis treści:

  1. Fundamenty pod halę namiotową tymczasową i halę całoroczną – różnice.
  2. Fundamenty bez błędów – jak wygląda wykonanie fundamentów pod halę?
  3. Szacujesz koszt fundamentów pod halę magazynową? Weź pod uwagę te rzeczy.

Oczywiście, że fundament pod halę jest potrzebny! Dlaczego? Po pierwsze, dobrze zaprojektowane i wykonane fundamenty to podstawa bezpieczeństwa hali. Po drugie, posadowiony na nich budynek jest stabilny, zabezpieczony przed osiadaniem i wilgocią. Po trzecie, taki obiekt posłuży dłużej, co w przypadku całorocznych hal magazynowych, hal przemysłowych czy hal produkcyjnych jest istotne.

Każdy klient rozmawiający z nami o halach chce wiedzieć, czy musi wylać fundament po swoją przyszłą halę.

„Nie jest to duża hala, raptem 400 m2… Czy potrzebne będą fundamenty?”
„Tą halę to chciałbym postawić za zakładem, na kostce. To chyba wystarczy?”
„Fundamenty? Przecież to lekka hala jest…”.

Z takimi pytaniami spotykamy się bardzo często.

Płacenie za dodatkowe przygotowanie podłoża, gdy dysponuje się już (teoretycznie!) stabilnym gruntem w postaci placu wyłożonego kostką lub skrawkiem asfaltu, może wydawać się zbytkiem. Nie dziwi nas takie podejście. Fundamenty pod halę stanowią zazwyczaj 10 – 15% ceny całej inwestycji. W takiej sytuacji każdy przedsiębiorca rozpatrzy wszystkie możliwości, które pozwolą mu zaoszczędzić na budowie, wliczając rezygnację z wykonania fundamentów pod halę.

W tym artykule chcemy rozwiać wasze wątpliwości i pokazać, że w przypadku budowy hali oszczędności nie należy szukać w jej fundamentach.

To co, przechodzimy do rzeczy?

Fundamenty pod halę namiotową tymczasową i halę całoroczną – różnice

W Rubb Polska kierujemy się regułą, że fundamenty pod hale należy budować ZAWSZE. Ich rodzaj uzależniamy od warunków gruntowych oraz rodzaju hali.

W przypadku hal całorocznych zazwyczaj wylewamy tzw. stopy fundamentowe. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie pod dwoma względami:

  • bezpieczeństwa – hala całoroczna nie zapadnie się pod swoim ciężarem, będzie stabilna; stopy przejmą wszystkie obciążenia, nawet te tymczasowe, jak śnieg i wiatr,
  • ceny – stopy wylewamy jedynie pod słupami konstrukcji, a nie po obwodzie lub na całej powierzchni użytkowej hali.

Stopy to również dobry fundament pod hale z płyty warstwowej, hale o konstrukcji stalowej oraz hale o powierzchni powyżej 500 m2.

Dla mniejszych hal sugerujemy wykonanie płyty fundamentowej. Ponieważ płyta wylewana jest równomiernie na całej powierzchni użytkowej hali, może ona służyć jednocześnie jako posadzka. W przypadku małych hal całorocznych takie rozwiązanie „dwa-w-jednym” jest korzystniejsze cenowo, pozwala też skrócić czas budowy hali. Dodatkowo fundament płytowy zmniejszy ryzyko nierównego osiadania hali i odkształceń posadzki podczas jej używana. Dlatego płyta fundamentowa nadaje się również do hal magazynowych z automatycznymi systemami wysokiego składowania.

A co z halami namiotowymi tymczasowymi? Czy stawianie hali na jeden sezon wymaga przygotowania podłoża? Według nas tak, choć wśród innych producentów hale namiotowe i namioty halowe traktowane są jako wyjątek. Sugerują, że przygotowania fundamentów dla hal namiotowych mogą ograniczyć się do sprawdzenia, czy potencjalne podłoże jest wystarczająco równe i nadaje się do stabilnego przytwierdzenia konstrukcji hali. Naszym zdaniem również hala tymczasowa musi mieć odpowiednio przygotowany grunt, aby bezpiecznie spełniać swoją funkcję. Tutaj nie ma miejsca na oszczędności.

Jeszcze jedna kwestia wymaga wyjaśnienia, a mianowicie czy fundamenty bez pozwolenia na budowę to dobry pomysł?
Nie, ponieważ rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych na działce bez stosownych zezwoleń jest nielegalne. Co więcej, nie opłaca się inwestować w budowę fundamentów nie wiedząc, czy w ogóle uzyska się pozwolenie na budowę hali w danym miejscu.

Fundamenty bez błędów – jak wygląda wykonanie fundamentów pod halę?

Wykonanie fundamentów pod halę przebiega w następującej kolejności.

Zanim powstanie projekt…

… będziesz musiał sprawdzić właściwości gruntu, na których chcesz postawić halę. Pozwoli to na dobranie fundamentów do typu podłoża i tym samym budowę stabilnego podparcia dla hali.

W tym celu musisz uzyskać opinię geotechniczną na temat właściwości gruntu. Wydawaniem takich opinii zajmują się specjalistyczne firmy. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „wykonanie badań geotechnicznych gruntu” i skontaktujesz się z wybraną przez siebie firmą.

Badanie geotechniczne polega na wykonaniu odwiertów w gruncie przeznaczonym pod budowę. Sama ta czynność trwa maksymalnie jeden dzień. W przypadku terenów, na których występują podtopienia, odwierty trzeba powtórzyć.

Raport z badań otrzymasz po dwóch tygodniach od wykonania ostatniego odwiertu. W dokumencie znajdziesz informacje na temat nośności gruntu, wód gruntowych, głębokości przemarzania czy warunków górniczych i sejsmicznych.

Raport jest niezbędny, aby stworzyć…

Projekt fundamentów

Na podstawie informacji przedstawionych w raporcie geologicznym projektowane są fundamenty. Na tym etapie dowiesz się, czy dane podłoże jest wystarczające, aby bezpiecznie postawić na nim halę. Jeśli grunt nie do końca spełnia wymogi, można go ulepszyć np.  zagęszczając powierzchnię lub głębsze partie podłoża. Projektant uwzględni w dokumentach sposób wzmocnienia gruntu.

Na tym etapie projektant zadecyduje również jaki rodzaj fundamentów – stopy, ława czy płyta – będą odpowiednie. Muszą one przecież wytrzymać obciążenia, zapewnić stabilność, nie osiadać, być odporne na działanie wód gruntowych i wilgoci. Projektant weźmie również pod uwagę sposób montażu konstrukcji hali do podłoża.

Mając gotowy projekt i pozwolenie na budowę, możesz przystąpić do budowy.

Prace ziemne – wykopy

Ekipa budowlana działa według projektu, jaki od ciebie otrzyma. Na podstawie planów i rysunków wytyczone zostaną miejsca wykopów oraz ich głębokość. W zależności od rodzaju fundamentów wykopy będą punktowe (stopy), będą biegły po obrysie hali (ława fundamentowa) lub obejma całą powierzchnię budynku (płyta fundamentowa).

Celowo nie określamy, ile czasu trwa wykonanie fundamentów. Zależy to bowiem od wielkości przyszłej hali, konieczności ulepszenia gruntu, technologii wykonania fundamentów i pogody. Deszcze i śnieżyce skutecznie potrafią pokrzyżować plany i wywrócić starannie ułożony harmonogram prac do góry nogami.

Szacujesz koszt fundamentów pod halę magazynową? Weź pod uwagę te rzeczy.

Ile kosztują fundamenty pod halę? Jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie – TO ZALEŻY. Jak wspomnieliśmy, budowa dobrych fundamentów stanowi najczęściej 10 – 15% kosztów całej inwestycji. Podanie sztywnej ceny lub choćby widełek cenowych jest trudnym zadaniem także dlatego, że każdy obiekt halowy projektowany jest pod konkretne zastosowanie i potrzeby inwestora. Poniżej wymienimy niezbędne rzeczy i czynności, abyś mógł realnie wycenić wykonanie fundamentów pod halę.

Powiedzmy, że planujesz przygotowanie fundamentów np. pod halę magazynową, którą zamierzasz wybudować w późniejszym terminie. Punktem wyjścia do szacunków powinno być przeznaczenie twojej przyszłej hali. To, do czego będzie wykorzystana nowa przestrzeń, wpłynie na projekt i koszty fundamentów pod halę. W jaki sposób? Jeśli w hali będą stały ciężkie maszyny, regały wysokopółkowe lub na konstrukcji hali będzie montowana suwnica, to powstałe w ten sposób dodatkowe obciążenia wpłyną na wybór posadzki. A ta bezpośrednio wpłynie na wybór fundamentów wylewanych pod halą.

Chcąc oszacować koszt budowy fundamentów, wpisz do kosztorysu także następujące pozycje:

  • przygotowanie dokumentacji, czyli projektu fundamentów oraz opinii geotechnicznej
  • robociznę – zakontraktowanie fachowej ekipy budowlanej z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień w pracy na skutek zmian w pogodzie
  • materiały, w tym dodatkowe zbrojenia i izolacje
  • działania związane ze wzmocnieniem gruntu – na tej pozycji nie warto oszczędzać. Jeśli zakupiona przez ciebie działka posiada grunty słabonośne, nie postawisz na niej hali. Wszelkie zabiegi wzmacniające grunt przełożą się na bezpieczeństwo hali oraz jakość warunków pracy.

Jak widzisz, żeby wybudować fundamenty bez błędów trzeba posiadać pewne know-how, jednak nie jest to trudne. Najważniejsze, aby trzymać się ustalonej kolejności działań. Wtedy twoja hala powstanie w terminie, bez niepotrzebnych przestojów i będzie miała solidną podstawę. A ty oszczędzisz czas. A wiadomo, że dla inwestora czas to… ?

Masz pytania odnośnie do fundamentów pod halę? Dzwoń na 71 72 30 307 lub pisz na adres info@rubbpolska.pl.

Szczegóły etapów budowy hali na działce budowlanej opisujemy w artykułach: