Czym różnią się hale namiotowe ocieplane od zwykłych?

Hale rolnicze, przemysłowe czy garażowe? Możliwości zastosowania namiotów jest wiele. Trzeba tylko postanowić, jakimi parametrami powinna charakteryzować się hala, aby korzystanie z niej było ergonomiczne i ekonomiczne. Jedno z ważniejszych pytań brzmi: Hale namiotowe ocieplane czy nie? Oba rozwiązania mają plusy i minusy, choć tych drugich jest znacznie mniej w przypadku hal izolowanych.

Hale namiotowe całoroczne vs sezonowe

Mówiąc o ocieplanej hali, na myśl od razu przychodzi możliwość korzystania z takiego obiektu przez cały rok. Rzeczywiście, izolacja powoduje, że przez 365 dni wewnątrz hali panują warunki odpowiednie do wykonywania pracy i przechowywania, w zależności od potrzeb właściciela budynku. To ogromna zaleta, która odróżnia hale namiotowe ocieplane od sezonowych, czyli bez izolacji.

Optymalne warunki wewnątrz hali

Korzyści, płynące z ocieplenia hali namiotowej są odczuwalne przez cały rok. Zimą izolacja chroni przed utratą ciepła, a latem zabezpiecza wnętrze hali przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki temu, przez 365 dni w roku można utrzymać stabilną i optymalną temperaturę wewnątrz obiektu. To bardzo ważne np. w sytuacji, gdy hala namiotowa pełni funkcję magazynu do przechowywania towarów wrażliwych na wahania temperatury, np. żywności czy elektroniki. Ocieplane ściany i dach budynku są konieczne również wtedy, gdy na hali pracują ludzie lub jest wykorzystywana w rolnictwie jako obora albo garaż dla maszyn rolniczych.

Mniejsze koszty eksploatacji

Materiał izolacyjny sprawia, że bez żadnych dodatkowych zabiegów wewnątrz hali panują odpowiednie warunki do pracy. Dzięki temu nie ma potrzeby nadmiernego korzystania z klimatyzatora latem czy instalacji grzewczych zimą. Jednak, jeśli zaistnieje taka potrzeba, hale namiotowe ocieplane z powodzeniem można dogrzewać, bez ryzyka utraty ciepła. Systemy grzewcze takie jak promienniki ciepła, nagrzewnice węglowe, olejowe, gazowe czy zasilane prądem to tylko kilka przykładów instalacji, które wspomogą ocieplenie hal. Pozwolą na samodzielne regulowanie temperatury, jaka ma panować wewnątrz obiektu. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie pod wieloma względami i niemożliwe do osiągnięcia w przypadku hali bez izolacji, która nie ma szans na utrzymanie ciepła wewnątrz obiektu.

Hale namiotowe izolowane i hale nieocieplane – zastosowanie

Hale namiotowe całoroczne mają wiele zalet, dzięki którym zyskują uniwersalne zastosowanie. Możliwość utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz obiektu oraz zwiększony poziom bezpieczeństwa poprzez dodatkowe wzmocnienie konstrukcji materiałem izolacyjnym pozwala wykorzystać hale w wielu branżach. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako hale magazynowe dla rolnictwa, ale też hale warsztatowe, garażowe, przemysłowe, produkcyjne, sportowe, np. pod ujeżdżalnie koni. Wszędzie tam, gdzie wymagane jest utrzymanie konkretnej temperatury i zapewnienie przyjaznych warunków bytowania zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i sprzętów oraz towarów.

Hale namiotowe nieocieplane, choć ustępują miejsca obiektom izolowanym pod względem utrzymania stabilnej temperatury, również znajdują wiele zastosowań. To najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy obiekt będzie wykorzystywany sezonowo lub jako magazyn dla towarów, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania. W takiej sytuacji wybór hali bez izolacji będzie optymalną opcją, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze związane z budową droższej hali ocieplanej.