Hala namiotowa jako warsztat, port w Kent, Wielka Brytania.

Zaprojektowany na zamówienie budynek będzie służył jako mobilny warsztat, w którym przegląd i modernizację przejdą łopaty turbin wiatrowych. Konstrukcję hali oraz ocieplane poszycie dachu i ścian zmontowano w porcie w Kent, a następnie w całości przeniesiono na pokład statku za pomocą dźwigu.

Skąd wziął się pomysł ustawienia ocieplanej hali namiotowej na pokładzie statku?

Właśnie takiego mobilnego warsztatu szukała firma zajmująca się obsługą morskich elektrowni wiatrowych. Ponieważ konserwacja turbin na lądzie wiąże się z ogromnymi kosztami, firma szukała rozwiązania, które pozwoli na przeprowadzenie tego typu prac na otwartym morzu. Zainstalowanie ocieplanej hali pokładzie pozwoliłoby firmie oszczędzić nie tylko na kosztach transportu zdemontowanych łopat, ale również zminimalizować czas przestoju turbin, a także zmniejszyć ryzyko związane z wykonywaniem napraw na wysokościach.

Thermohall™ – hala namiotowa do zadań specjalnych

Wybór padł na Thermohall™. Współpraca zleceniodawcy z brytyjskim zespołem projektowym Rubb pozwoliła zbudować ocieplaną halę namiotową, która wytrzyma trudne, morskie warunki i zapewni bezpieczne miejsce do pracy. Mobilny warsztat zmontowano w dokach i przeniesiono za pomocą dźwigu na pokład, gdzie przygotowano dla hali specjalną platformę.

Teraz trochę „twardych” danych: mobilny warsztat mierzy 20 metrów długości, 22,3 metra szerokości, a jej wysokość to 5,5 metra. Wymagana do prac konserwatorskich temperatura we wnętrzu hali utrzymuje się w przedziale między +18°C a +25°C , a wilgotność powietrza nie przekracza wymaganych przez inwestora 80%. Zastosowana okładzina termoizolacyjna o grubości 150 mm i współczynniku przenikania na poziomie 0,25 W / m2K zagwarantuje stabilny klimat według wytycznych klienta. Halę wyposażono w 3 bramy typu AFT, każda o wadze 2 ton. Ze względu na długość łopat turbin – 58,8 metrów – muszą być one odnawiane partiami. Prace konserwatorskie umożliwi nietypowa konstrukcja bram, której szczegóły zobaczycie na zdjęciu poniżej.

Podczas projektowania ocieplanej hali uwzględniono wytyczne SOLAS, wydane przez Międzynarodową Organizację Morską, dotyczące obciążeń konstrukcji wiatrem i śniegiem w ekstremalnych warunkach; w tym przypadku na Morzu Północnym.

Ocieplana hala Thermohall™ jako mobilny warsztat na pokładzie statku – bardzo podoba nam się ten pomysł, tak samo jak wykonanie!