Hale ocieplane – na zgłoszenie czy na pozwolenie? Wyjaśniamy.

Zgłoszenia i pozwolenia na budowę hali całorocznej, hali ocieplanej czy hali namiotowej to temat wielokrotnie podejmowany, aczkolwiek zawsze ‘na topie’. Warto mieć rękę na pulsie, jeśli chodzi o aktualne przepisy prawne i formalności związane z tym tematem.

Czym jest hala ocieplana według prawa?

Hale ocieplane, tak samo, jak hale namiotowe, są wedle obowiązujących przepisów prawa budowlanego obiektami tymczasowymi, a nie budynkami. Prawo Budowlane wskazuje, że jest to rodzaj obiektu „…przeznaczony do czasowego użytkowania  w okresie  krótszym od  jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem…”. Możliwość demontażu hali ocieplanej i przeniesienia jej w inne miejsce z pewnością jest dużą zaletą, którą doceni każdy przedsiębiorca. Nie oznacza to jednak, że można hale stawiać w dowolnym miejscu i na nieograniczony czas. O fakcie budowy np. hali magazynowej lub hali namiotowej na naszej działce musimy poinformować odpowiedni urząd.

Budowa ocieplanej hali magazynowej – zgłoszenie czy pozwolenie?

Przepisy prawa dokładnie precyzują, kiedy halę ocieplaną wybudujemy na zgłoszenie, a kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę. Nie jest istotne, czy jest to hala izolowana, czy hala namiotowa. Przepisy są takie same dla obu typu obiektów. Natomiast jest to zależne od planowanego czasu użytkowania hali – i tu mamy podane dwa przedziały czasowe:

do 180 dni – gdy planujemy korzystać z izolowanej hali przez jeden krótki sezon, nie dłużej niż 6 miesięcy, wystarczy zgłosić fakt budowy takiego obiektu w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Po upływie tego czasu należy halę zdemontować lub przenieść w inne miejsce. Struktury postawione na tak krótki czas to tymczasowe hale magazynowe.

powyżej 180 dni – musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Dotyczy to ocieplanych hal całorocznych i przeznaczenie, wielkość obiektu ani sposób związania z gruntem nie mają tutaj znaczenia.

Hala magazynowa całoroczna od ręki? Jest na to sposób.

Co zrobić, jeśli zdecydujemy się korzystać z hali na zgłoszenie dłużej niż przepisowe 180 dni? Wtedy, w trakcie użytkowania tymczasowej hali ocieplanej czy hali magazynowej na zgłoszenie, wystarczy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli dostarczymy go do urzędu przed upływem 180 dni, nie musimy demontować i przenosić hali do momentu otrzymania decyzji, nawet jeśli minął przepisowy czas. Takie rozwiązanie może pomóc, gdy potrzebna jest całoroczna hala ‘od ręki’, ale chwilowo nie ma czasu na załatwianie formalności. Po złożeniu wniosku trzeba jednak dopilnować reszty spraw w urzędzie i złożyć odpowiednią dokumentację.

Lepsze hale tymczasowe czy hale całoroczne?

Hale tymczasowe, stawiane na okres do 180 dni przeważnie używane są jako tymczasowe magazyny i sezonowe hale produkcyjne. Jeśli sezonowo zwiększasz produkcję i potrzebna jest dodatkowa przestrzeń magazynowa, hala ocieplana na zgłoszenie jest najlepszym rozwiązaniem. Z naszych doświadczeń wynika, że tymczasowe hale ocieplane są bardzo przydatne w portach i stoczniach, ponieważ można je szybko przenosić w dowolne miejsce.

W przypadku klubów sportowych czy firm w fazie rozwoju sprawdzi się całoroczna hala magazynowa lub hala sportowa, zapewniająca dobre warunki bez względu na pogodę. Całoroczne hale magazynowe zdadzą egzamin również w rolnictwie, jako przechowalnie, sortownie i silosy. Także lotniska i centra logistyczne chętnie korzystają z zalet stałych hal ocieplanych.

Zadzwoń lub napisz do nas, a my dopasujemy ocieplaną halę magazynową do twoich potrzeb.