Ile kosztuje budowa hali produkcyjnej? Poradnik.

Cena budowy hali produkcyjnej jest uzależniona od wielu czynników – od kosztów przygotowawczych, poprzez samą budowę, aż po wykończenie budynku. Co wziąć pod uwagę, szacując wydatki? Na czym i czy w ogóle da się zaoszczędzić? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kosztorysem budowy hali produkcyjnej.

 

Jaki jest koszt budowy hali produkcyjnej?

Jak każda inwestycja, również budowa hali produkcyjnej jest podzielona na kilka etapów. Każdy z nich generuje wydatki, które decydują o całościowej cenie przedsięwzięcia. Zastanawiając się więc, jaki jest koszt budowy hali produkcyjnej za m2, trzeba wziąć pod uwagę:

  • koszty przygotowawcze,
  • koszty budowy,
  • koszty wykończenia.

Na koszty przygotowawcze składa się uzyskanie pozwolenia na budowę, przygotowanie terenu pod inwestycję oraz stworzenie projektu, który będzie dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Już same poszukiwania odpowiedniego terenu pod inwestycję mogą generować pewne koszty. Często konieczne jest przeprowadzenie badań geologicznych i hydrologicznych, aby dowiedzieć się, jakie warunki panują na działce, żeby dostosować do nich projekt hali.

Koszt budowy hali produkcyjnej jest uzależniony głównie od rodzaju hali – konstrukcji, poszycia, wielkości. Podjęcie odpowiednich decyzji na tym etapie jest kluczowe dla stworzenia kosztorysu. Już na samym początku warto odrzucić najbardziej czasochłonne i drogie w budowie obiekty. Budowa hali produkcyjnej murowanej oraz tradycyjnej stalowej będzie droższa niż termohali o stalowej konstrukcji. To dobra alternatywa dla klasycznych rozwiązań. Jakość i funkcjonalność jest równie wysoka, ale cena budowy zdecydowanie niższa, a czas trwania inwestycji krótszy.

Poszycie to kolejny element, który ma wpływ na cenę hali produkcyjnej. Obiekt z termoizolacją w technologii Thermohall™ nie kosztuje więcej niż hala z płyt warstwowych PIR, a dodatkowo pozwala na zmniejszenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych.

Wielkość obiektu w oczywisty sposób wpływa na cenę budowy. Każdy metr kwadratowy jest bowiem przeliczany na złotówki. Poza tym, im większa hala, tym więcej ewentualnych słupów i podpór oraz dodatkowych stref i pomieszczeń, np. biurowych, magazynowych czy socjalnych.

Koszt wykończenia obejmuje montaż instalacji i wyposażenia. Okna i świetliki dachowe, drzwi i bramy, posadzki, ogrzewanie, elektryka, oznakowanie obiektu, ochrona przeciwpożarowa, wyodrębnienie stref i stworzenie infrastruktury wewnątrz hali to najważniejsze elementy wykończenia, o których nie można zapomnieć.

Hala produkcyjna – kosztorys

Plan wydatków pozwala przewidzieć koszty budowy, dlatego taki dokument powinien być sporządzany na każdym jej etapie, zarówno przez wykonawcę, jak i inwestora. Dokument finansowy tego rodzaju powinien być dość szczegółowy, obejmując koszty:

  • pośrednie,
  • materiałów bezpośrednich (m.in. surowce, materiały podstawowe i pomocnicze),
  • zakupu i transportu materiałów,
  • robocizny,
  • pracy sprzętu,
  • podatku VAT.

Kosztorys budowy hali powinien też zawierać zysk kalkulacyjny.

Koszt budowy hali produkcyjnej – jak można zaoszczędzić?

Nie sposób uniknąć wszystkich kosztów związanych z budową, ale część z nich można zmniejszyć. Odpowiednie planowanie i przewidywanie to podstawa. Warto już na samym początku zastanowić się nad tym, co będzie optymalne – ergonomiczna termohala czy tradycyjna hala murowana? Jak dużo dodatkowych pomieszczeń wyodrębnić wewnątrz obiektu? Hala całoroczna ocieplana czy sezonowa? Dokonanie właściwych wyborów pozwoli nie tylko zmniejszyć cenę budowy hali produkcyjnej, ale też obniżyć późniejsze koszty eksploatacji.

Przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest zorientować się, czy i jakie jest dostępne wsparcie finansowe. Sposobów pozyskiwania funduszy jest wiele. W przypadku budowy hali produkcyjnej najczęstszymi dofinansowaniami są środki unijne i ministerialne. Są też liczne projekty, których zadaniem jest wsparcie przedsiębiorców. Warto korzystać z każdej takiej możliwości.

Zmniejszenie kosztów eksploatacji to jeszcze jeden sposób na generowanie oszczędności. Wystarczy zadbać o to już na etapie planowania budowy i zdecydować się na innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich są hale hybrydowe, które pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania obiektu oraz przez cały rok zapewniają lepsze parametry ocieplenia niż tradycyjne hale murowane czy stalowe. Warto też zainwestować w energooszczędne wyposażenie, które w dłuższej perspektywie pozwoli wprowadzić niemałe oszczędności.

PRZECZYTAJ INNE WPISY NA BLOGU: