Jak dobrze wybrać halę ocieplaną? Poradnik – cz. I.

Wybudowanie ocieplanej hali magazynowej, hali przemysłowej, czy też o innym przeznaczeniu jest przedsięwzięciem, do którego każdy inwestor stara się jak najlepiej przygotować. Powodem są przede wszystkim znaczne koszty budowy hali ocieplanej, często liczone w setkach tysięcy złotych. Łatwo sobie wyobrazić, że jedna błędna decyzja podjęta na początku inwestycji może przełożyć się na jej ogromne koszty końcowe.

Dlatego niezmiernie ważne jest ustalenie, do czego będzie służyć nam wybudowana hala, jaka technologia jej wykonania będzie w naszym przypadku najlepsza, czy istnieje możliwość ewentualnej rozbudowy hali, i wreszcie, jakie będą koszty jej eksploatacji. Jeśli dobrze przemyślimy te kwestie, unikniemy problemów w postaci przeinwestowanego projektu, który nie spełnia naszych oczekiwań i przez większość czasu stoi pusty.

Znając docelową powierzchnię hali ocieplanej oraz jej przeznaczenie, dokonując wyboru należy zadać sobie następujące pytania:

Planujemy postawić halę ocieplaną tymczasową, czy całoroczną?

Gdy planujemy korzystać z hali tymczasowo, ale  nie dłużej niż 180 dni, wystarczy zgłosić fakt budowy w odpowiednim urzędzie. Gdy chcemy użytkować halę przez okres dłuższy niż 180 dni, należy uzyskać pozwolenie na budowę hali całorocznej. Co zrobić jeśli zdecydujemy się korzystać z hali na zgłoszenie dłużej, niż przepisowe 180 dni? Opisujemy to dokładnie w artykule Hale ocieplane – na zgłoszenie czy na pozwolenie? Wyjaśniamy.

Jaki rodzaj konstrukcji hali będzie odpowiedni?

Tutaj wybór jest prosty – konstrukcja stalowa będzie najlepsza, zarówno dla hal całorocznych, jak i tymczasowych. Konstrukcja aluminiowa sprawdzi się np. w przypadku wiat i sezonowych hal namiotowych, nieuwzględniających stref śniegowych. Przy wyborze konstrukcji należy mieć również świadomość, w jakim środowisku będzie użytkowana hala. Dlatego warto sprawdzić kategorię korozyjności konstrukcji stalowej, która zależy od agresywności środowiska, w jakim stanie hala. Warto też zapoznać się ze sposobami zabezpieczenia hali przed korozją, (malowanie proszkowe lub ocynk).

Czy przestrzeń hali może być podzielona słupami wewnętrznymi, czy zależy nam na otwartej przestrzeni?

To, czy hala będzie przedzielona podporami czy też nie, zależy w dużej mierze od jej przeznaczenia. Od tego z kolei uzależniona jest konstrukcja budynku. Jeśli stawiamy halę produkcyjną bądź hangar samolotowy, wybierzemy halę bez słupów wewnętrznych, które utrudniałyby wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Podpory mogą nie stanowić większego problemu np. w przypadku hal magazynowych, w których towary będą składowane na regałach.

Jaki rodzaj podłoża będzie najlepszy?

Małe struktury – o szerokości do 15 metrów – mogą być mocowane do istniejących utwardzeń lub płyty betonowej. Przy halach o szerokości co najmniej 15 metrów, niezbędne do wykonania są co najmniej stopy fundamentowe.

Ile bram, doków, drzwi serwisowych i okien w hali potrzebujemy?

Warto przemyśleć ilość i rodzaj bram, w jakie wyposażymy halę ocieplaną. Należy również wziąć pod uwagę ich usytuowanie względem drogi dojazdowej do hali i aranżację wnętrza hali – czy wystarczy jedna brama w ścianie szczytowej, czy dwie bramy rolowane w ścianie bocznej? Decyzja o ich rozlokowaniu powinna zapaść na etapie projektowania struktury; jest to decyzja wiążąca i wprowadzenie zmian w rozmieszczeniu bram czy drzwi po postawieniu hali namiotowej może być bardzo trudne, albo nawet niemożliwe.

Jakie instalacje są niezbędne do funkcjonowania hali?

Zazwyczaj halę wyposaża się w instalację elektryczną, podstawowe oświetlenie, gaśnice i tryskacze. W zależności od przeznaczenia, konieczne może być doposażenie hali w system ogrzewania lub klimatyzacji.

To nie wszystkie pytania, na które musimy odpowiedzieć przed wyborem ocieplanej hali całorocznej. Pozostałe – i chyba najważniejsze kwestie – poruszymy w II części poradnika dotyczącego wyboru hali ocieplanej.