Jak dobrze wybrać halę ocieplaną? Poradnik – cz. II + lista kontrolna.

W poprzedniej części poradnika odpowiedzieliśmy na większość kluczowych pytań, które trzeba sobie zadać wybierając halę ocieplaną. W tej części odpowiemy na dwa ostatnie pytania i podsumujemy temat. A na wytrwałych czytelników czeka nagroda – podręczna „lista kontrolna” ze wszystkimi pytaniami, gotowa do wydruku.

To co, wracamy do tematu 🙂

Projekt, wykonanie i montaż hali – na co dokładnie możemy liczyć ze strony wykonawcy?

To przedostatnie, ale niemniej istotne pytanie, które powinniśmy zadać potencjalnemu wykonawcy. W toku negocjacji będziemy mogli rozeznać się, czy lepiej zlecić wykonanie całości jednej firmie, przekazać część usług innemu podwykonawcy, czy też może wykonać coś samemu (fundamenty, posadzkę, instalacje, jeśli specjalizujemy się w tej dziedzinie).

Jakiego typu izolacja ścian i dachu hali całorocznej będzie odpowiednia?

Sposób izolacji ścian i dachu to kwestia ważna, bo przesądzająca o użyteczności hali. Rodzaj ocieplenia budynku ma również ogromny wpływ na budżet inwestycji. Pokrycie dachu i ścian stanowi ok 30 – 40 % ceny końcowej hali, dlatego dzięki właściwemu dobraniu sposobu ocieplenia możemy obniżyć koszt całej inwestycji.

W przypadku hal ocieplanych, na rynku dostępne jest kilka typów izolacji: płyty styropianowe, PIR lub PUR, dach pneumatyczny (kieszenie z tkaniny PCV wypełnione powietrzem, błędnie rozumiane jako izolacja) oraz wełna szklana lub mineralna.

Płyty warstwowe z wypełnieniem z poliuretanu (PUR) lub poliizocyjanuratowe (PIR) oraz płyty z rdzeniem styropianowym są lekkie, a ich montaż jest szybki i tylko pozornie prosty. Nieumiejętne zamontowanie izolacji z płyt warstwowych grozi powstaniem tzw. mostków termicznych na łączeniach, co zmniejsza szczelność poszycia i w efekcie jego wydajność. Płyty warstwowe są również podatne na uszkodzenia takie jak delaminacja, czyli oddzielenie się rdzenia od warstw zewnętrznych płyty. Nie bez znaczenia jest również jakość materiałów, z których wykonane są panele. Ich niższa cena często oznacza niższej jakości komponenty – cieńsze blachy zewnętrzne, rdzeń lub niewydajny sposób ich łączenia.

Wspomniany system „izolacji” pneumatycznej, złożony z kieszeni wykonanych z tkaniny powlekanej PCV wypełnionych powietrzem, stosuje się w zasadzie tylko na dachach hal. Niestety wad takiego rozwiązania jest dużo, przede wszystkim brak jakiejkolwiek izolacji termicznej, co skutkuje nagrzewaniem się hali latem oraz brak szczelności układu na łączeniach dachu ze ścianami i spowodowane tym znaczne straty ciepła. Dodatkowo trzeba zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza do kieszeni, co wpływa na koszt eksploatacji hali – musimy zainwestować w odpowiednią instalację i liczyć się z kosztami jej konserwacji, naprawy oraz wyższych rachunków za prąd.

Ostatnim sposobem izolacji cieplnej, ekonomicznym i jednocześnie bardzo wydajnym jest poszycie wykonane z kieszeni PCV wypełnionych wełną mineralną, stosowaną w halach ocieplanych Thermohall™. Prefabrykowana obudowa jest dopasowywana do wymiarów hali, nie ma konieczności docinania jej na miejscu montażu, jak to ma miejsce w przypadku płyt warstwowych. Takie rozwiązanie eliminuje błędy montażowe. Ten typ izolacji wyróżnia się minimalną ilością mostków termicznych, uniemożliwia wychładzanie się hali zimą oraz nagrzewanie się jej latem. Jest ona również całkowicie wodoszczelna, co zmniejsza efekt kondensacji, czyli skraplania się wody na powierzchni ścian i sufitu hali. Poziom izolacji można łatwo dobrać na etapie projektu wybierając odpowiednią grubość wełny (50 – 250 mm).

Oszczędności wynikające z wyboru odpowiedniego ocieplenia hali całorocznej mogą być znaczne. Porównajmy koszty wybudowania hali ocieplanej oraz szacowane miesięczne koszty jej ogrzewania, na przykładzie hali o powierzchni 1000 m2 (czyli 20 x 50 x 5 m):

porownanie-cen-hali-ocieplanej-plytami-i-thermohall-rubb 

Warto wspomnieć jeszcze długofalowe oszczędności związane z eksploatacją i konserwacją hali wybudowanej w systemie Thermohall™. Dobre docieplenie przekłada się na niskie koszty chłodzenia lub ogrzania hali. Wykorzystanie w poszyciu elastycznej tkaniny PCV sprawia, że jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku ich wystąpienia, jego naprawa jest szybka i niedroga.

Jak widać, różnica na korzyść Thermohall wynika w dużej mierze z zastosowanej technologii ocieplenia, która pod względem wydajności jest lepsza od płyt PUR i PIR. Ale zalet hal ocieplanych Thermohall™ jest więcej. Jedną z nich jest bardzo krótki czas wykonania i montażu hali ocieplanej o powierzchni 1000 m² – około 10 dni. Jest to możliwe dzięki prefabrykacji zarówno stalowej ramy hali, jak i poszycia temoizolacyjnego.

Co jeszcze? Ocieplane hale Thermohall™ można dowolnie modyfikować, rozbudowywać i przenosić, bez szkody dla bryły budynku i mając pewność, że pozostaną dopasowane do naszych aktualnych potrzebna każdym etapie użytkowania.

Powyższe pytania tworzą podręczna „listę kontrolną”, która pomoże ustalić jaka hala ocieplana najlepiej spełni Wasze wymagania. Lista pozwoli też sprawdzić, czy otrzymane oferty cenowe rzeczywiście obejmują wszystkie niezbędne elementy.

Dla ułatwienia, przygotowaliśmy dla was mały formularz z zestawieniem wszystkich pytań, dostępny do pobrania i wydruku.

Pobierz listę kontrolną “Jak dobrze wybrać halę ocieplaną”

Jeśli podczas lektury pojawiły się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy – dzwońcie na numer 71 72 30 307 lub piszcie na adres info@rubbpolska.pl. Możecie również porozmawiać z nami na Facebooku.

Pierwsza część poradnika: Jak dobrze wybrać halę ocieplaną? Poradnik – cz. I