Jak zapobiec skraplaniu się wody w halach namiotowych?

Problem kondensacji pary wodnej – tak fachowo określamy skraplanie się wody na ścianach i suficie wewnątrz hali – to wyjątkowo uciążliwe zjawisko. W przypadku, gdy w hali magazynujemy artykuły wrażliwe na wilgoć, stale kapiąca z sufitu woda może zniszczyć towar, maszyny, sprzęt… A nie o to w magazynowaniu chodzi. Warto wiedzieć, kiedy zjawisko kondensacji ma miejsce.

Kiedy woda skrapla się w halach namiotowych?

Kondensacja występyje wtedy, gdy temperatura wewnątrz namiotu jest wyższa od temperatury na zewnątrz. Ogrzane powietrze wewnątrz hali styka się z  wychłodzonym poszyciem lub konstrukcją i skrapla się na ich powierzchni. Zjawisko to szczególnie często występuje w tradycyjnych halach namiotowych, np. z poszyciem wykonanym z pojedynczej membrany PCV. Gdy pojawia się kondensacja, pojawiają się też problemy z użytkowaniem obiektu.

Jak zaradzić skraplaniu się wody wewnątrz hali?

Problem kondensacji można raz na zawsze rozwiązać na samym początku inwestycji, wybierając dobrze ocieplaną halę Thermohall™, która posiada nie tylko ocieplane ściany, ale również dach. Dobrze dobrana grubość izolacji nie dopuści do pojawienia się wilgoci wewnątrz hali – nigdy więcej mokrych ścian i sufitu! Wybór ocieplanej hali magazynowej, hali rolniczej czy hangaru nie tylko zmniejszy koszty ich utrzymania, ale w przypadku, gdy będziemy chcieli wykorzystać budynek w innym celu, zawsze będzie najlepszym wyborem. W końcu termohala znajdzie więcej zastosowań niż tzw. hala zimna. Ocieplane hale Thermohall sprawdziły się m.in. jako:

Sposoby na zabezpieczenie hali namiotowej przed skraplaniem wody

Kondensacja to zjawisko niepożądane w halach magazynowych (elektronika, żywność), garażach maszyn, halach rolniczych, w których składuje się plony i hoduje inwentarz, halach przemysłowych i hangarach lotniczych. Żaden przedsiębiorca nie pozwoli sobie na ryzyko utraty towaru czy plonów z powodu ich złego przechowywania w nieizolowanej hali namiotowej. Niestety prawa fizyki są bezwzględne, na szczęście wiemy, jak z nimi postępować. Ocieplana hala Thermohall™ pozwoli nie tylko bezpiecznie przechowywać, składować i garażować, ale również obniży koszty całej inwestycji, także te długotrwałe. A co zrobić, jeśli dysponujemy już typową halą namiotową? Można spróbować ograniczyć efekt kondensacji:

  • Jednym ze sposobów jest wyposażenie stropu hali namiotowej w dodatkową powłokę. Tak zwaną matę przeciwskropleniową czy podsufitkę (np. drop stop) montuje się przy suficie; ma ona za zadanie „wychwycić” wilgoć z powietrza i uniemożliwić skraplanie się jej na powierzchni stropu. Membranę tą stosuje się w już wybudowanych halach namiotowych.
  • Jeśli jest taka możliwość, warto już na etapie projektu zadbać o obecność okienek wentylacyjnych. Zazwyczaj wyznacza się je w ścianach szczytowych hali namiotowej. Nie usuną one całkowicie problemu kondensacji, ale go zmniejszą, ułatwiając przepływ powietrza.
  • Często stosowanym zabiegiem jest wyposażenie hali w destryfikatory, czyli, potocznie mówiąc, wentylatory sufitowe. To rozwiązanie również zmniejszy efekt osiadania wilgoci na stropie i ścianach, ale jednocześnie może zwiększyć koszty utrzymania hali ze względu na ciągły pobór prądu (no i zakup wentylatorów).

Są to jednak półśrodki. Najpewniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest ocieplana hala Thermohall™. Skontaktuj się z nami w sprawie wyceny – info@rubbpolska.pl lub +48 71 72 30 307