Konstrukcja hal i wybór odpowiednich materiałów.

Konstrukcja hali – jakie ma znaczenie?

Hale ocieplane tworzone dla rozmaitych branż oraz firm mogą różnić się specyfiką swojego wykonania. Dotyczy to nie tylko ich wymiarów, wyposażenia, ale przede wszystkim materiału, z którego są wykonywane. Obecnie na rynku można spotkać hale stalowe oraz aluminiowe.

Wybór konkretnej technologii do postawienia tego rodzaju obiektu zależy od wielu czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim: przeznaczenie hali, sposób jej użytkowania, kwestie ekonomiczne oraz czas wyprodukowania i montażu. Od tych aspektów, a często również od formalności, zależy wybór rodzaju hali, na który decydują się przedsiębiorcy.

Często pojawiające się pytanie dotyczy tego, czy lepsza będzie hala stalowa czy aluminiowa. Warto poznać właściwości obu tych materiałów, żeby zrozumieć zasadnicze różnice pomiędzy nimi.

Widok na płytę lotniska z wnętrza ocieplanego hangaru Rubb.

Aluminium czy stal – z czego najlepiej wykonać halę?

Zarówno aluminium, jak i stal jako materiały do wykonywania hal, mają swoich zwolenników i przeciwników. Wszystkie hale, które oddajemy do użytku naszym klientom wykonane są z certyfikowanej, galwanizowanej ogniowo stali. Materiał ten wyróżnia się bowiem takimi właściwościami, których nie posiada aluminium.

Podstawową, a jednocześnie najważniejszą korzyścią, wynikającą z budowy hali ze stali jest jej wytrzymałość. Co ważne, stal jest bardziej odporna na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się np. warunkach  podwyższonej korozyjności, czyli w portach morskich i rzecznych. Stalowa konstrukcja hali sprawdzi się również w przypadku hal o dużej rozpiętości przęsła oraz dużej powierzchni całkowitej. Wtedy warto wybrać stabilny, stalowy szkielet, gwarantujący bezpieczeństwo przez cały czas użytkowania hali. Można śmiało powiedzieć, że hale stalowe (o konstrukcji stalowej) to hale całoroczne. Natomiast hale wykonane z aluminium zazwyczaj mają charakter tymczasowy, nie są odporne na obciążenia śniegowe i wiatrowe występujące w Polsce. Bliżej im do prowizorycznych wiat, które spełnią swoje funkcje doraźnie.

Obiekty wykonane z galwanizowanej ogniowo stali są wyjątkowe trwałe, odporne na korozję oraz uszkodzenia, dzięki czemu z powodzeniem nadadzą się na obiekty magazynowe, sportowe i przemysłowe.

Hala sportowa Rubb do rozgrywek i treningów.

Thermohall™ – sposób na ocieplenie hali

Stalowa konstrukcja jest w stanie unieść więcej – możliwe jest więc takie doposażenie hali, że spełni wszelkie wymagania inwestora. Do takiej konstrukcji można zamontować instalacje, np. oświetleniową, klimatyzację, destryfikatory. Konstrukcję taką można również docieplić. Do tej pory bardzo powszechne były blachy warstwowe czy płyty warstwowe PIR lub PU.

Zupełnie nową i innowacyjną technologią jest Thermohall™, czyli nowoczesny sposób na ekologiczne, a jednoczesne skutecznie ocieplenie hal. W tym celu stosuje się poszycie z tkaniny PCV wypełnione wełną mineralną odpowiednio dobranej grubości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz hali bez dodatkowego jej ogrzewania bądź chłodzenia. W rezultacie koszty utrzymania obiektu zmniejszą się nawet o połowę w skali roku.

Termohale marki Rubb różnią się jednak od tradycyjnych hal stalowych, chociażby wymaganiami dotyczącymi fundamentów. Dzięki temu budowa obiektu może trwać krócej i nie musi być uzależniona np. czasem wykonania fundamentów czy posadzki.
Obiekty wykonane w technologii Thermohall™ są szeroko wykorzystywane jako magazyny wyrobów i towarów wrażliwych na wilgoć i zmienną temperaturę, takich jak żywność, napoje, urządzenia i podzespoły elektroniczne, tkaniny, nawozy.