Na co zwrócić uwagę wybierając halę dla gospodarstwa rolnego?

Nowoczesne sposoby wznoszenia budynków gospodarskich to nieocenione wsparcie dla rolnika. Obecnie technologie budowlane nie tylko pozwalają na wznoszenie hal użytkowych w krótkim czasie, ale również obniżają koszty i umożliwiają lepsze dopasowanie budynku do aktualnych potrzeb. 

Hale rolnicze stalowe – tańsze od budynków murowanych

Dobra hala rolnicza powinna być przede wszystkim ekonomiczna. Z tego względu hale murowane coraz bardziej tracą w rolnictwie na znaczeniu. Koszt budowy hali z pustaków jest kilkukrotnie większy w porównaniu z halą stalową. Dotyczy to nie tylko wartości samej inwestycji, ale również czasu jej trwania, a także kosztów związanych z utrzymaniem hali murowanej.

Duże koszty generuje ogrzanie i chłodzenie hali, zwłaszcza przeznaczonej na kurnik czy oborę. Dlatego skuteczna termoizolacja hali jest bardzo ważna. Izolacja dobrze spasowana z konstrukcją gwarantuje stabilną temperaturę wewnątrz hali niezależnie od pory roku i nawet czterokrotnie mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Hale rolnicze na lata

Z naszych obserwacji i rozmów z rolnikami wynika, że dobra hala wyróżnia się również wysoką wytrzymałością. Podstawą wytrzymałości hali jest jej szkielet, a ten najlepszy i najbardziej odporny powinien być wykonany z ocynkowanej stali. Stalowa konstrukcja hali oraz odpowiednio dobrane poszycie termoizolacyjne gwarantują odporność budynku na uszkodzenia, rdzę i czynniki agresywne (np. amoniak, nawozy).

Hale dla rolników dopasowane do potrzeb gospodarstwa

Ważna w gospodarstwie rolniczym jest również wszechstronność hali. Ponieważ hale w gospodarstwach rolnych spełniają różne funkcje, budynki takie powinny być do tego przygotowane. Dobrym przykładem będzie tu hala magazynowa np. na nawozy, którą jednocześnie można wykorzystać jako garaż dla maszyn rolniczych oraz jako sezonowy warsztat.

Pogodzenie kilku funkcji pod jednym dachem może wymagać powiększenia istniejącej powierzchni. W przypadku hal stalowych jest to możliwe, przystępne cenowo i nie trwa długo. Rozbudowa hali może odbywać się w czasie funkcjonowania gospodarstwa, bez wpływu na wydajność pracy.

Hale tymczasowe, hale namiotowe, a także hale izolowane zyskują na popularności. Ponieważ są równie bezpieczne, a przy tym oszczędzają pieniądze i czas rolników, wypierają inne formy zabudowy polskich gospodarstw rolniczych. Wspomniane typy hal można wynająć bądź wziąć w leasing, przenosić w dowolne miejsce, rozbudować czy połączyć z istniejącą zabudowa wspólnym przejściem. Chyba nie ma na rynku lepszego rozwiązania, niż dobrze ocieplona hala o stalowej konstrukcji.