Od czego zależy cena budowy hali magazynowej?

Budowa hali magazynowej to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z równie dużymi kosztami. Już na etapie planowania inwestycji można określić pewne założenia, które wpłyną na cenę. Z pewnością konstrukcja stalowa wygeneruje mniejsze koszty niż murowana. Co jeszcze decyduje o ostatecznym kosztorysie?

Jedno jest pewne – każda hala jest szyta na miarę. Dostosowanie do funkcji, jaką ma pełnić, lokalizacji oraz indywidualnych wymagań inwestora – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na cenę budowy.

Budowa hali – od czego zależy cena?

Zastanawiasz się, ile kosztuje m2 budowy hali magazynowej? Aby się tego dowiedzieć, konieczne jest uwzględnienie poszczególnych elementów, bez których inwestycja nie może być zrealizowana. Zacznijmy po kolei.

Lokalizacja działki

Nie od razu każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na koszt budowy hali wpływają warunki atmosferyczne, jakie panują na danym terenie. W rejonach, w których występują okresowe intensywne opady śniegu oraz wieje silny wiatr, należy zadbać o to, aby konstrukcja hali była wystarczająco wytrzymała. Im większe będą obciążenia śniegowe i wiatrowe na danym terenie, tym konstrukcja hali będzie musiała być cięższa i masywniejsza. Największe w kraju obciążania śniegiem i wiatrem spotyka się na obszarach górskich.

Wymiary hali

Nikogo nie powinien dziwić kolejny element, mający wpływ na koszt budowy hali magazynowej. Mowa tu o wymiarach, a konkretnie o długości, szerokości oraz wysokości ściany bocznej. Znaczenie ma też sama bryła – im prostsza, tym koszty budowy będą mniejsze.

Typ konstrukcji i rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego

W przypadku wyboru rodzaju konstrukcji hali, możliwości jest kilka. Na początku warto powiedzieć, że najdroższa będzie hala murowana. Za najbardziej optymalne rozwiązanie można uznać termohale i hale hybrydowe oparte na konstrukcji stalowej. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych hal stalowych. Choć nie odbiegają od nich jakością i funkcjonalnością, to całkowity koszt budowy jest relatywnie niższy.

Stalowa konstrukcja hali wymaga odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego, które wpływa na trwałość oraz wytrzymałość obiektu. Jednym z rodzajów ochrony przed rdzewieniem jest malowanie specjalnymi farbami. Druga możliwość to cynkowanie, które na dłużej zabezpiecza przed korozją, ale nieznacznie podnosi koszt budowy hali stalowej.

Typ poszycia

Kolejnym elementem, mającym wpływ na kosztorys budowy hali magazynowej, jest wybór typu poszycia. Hala ocieplana wymaga zastosowania poszycia termoizolacyjnego. W przypadku Thermohall™ jest to wełna szklana opakowana z dwóch stron w tkaninę PCV. Technologia Thermohall™ jest skuteczniejsza od płyt warstwowych PIR, a jej zastosowanie pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych nawet o połowę. Co ważne, koszt termohali jest taki sam lub nawet niższy niż koszt budowy hali z płyty warstwowej.  Jeśli cel naszej budowy to tzw. hala zimna jako poszycie sprawdzą się blacha trapezowa bądź pojedyncza plandeka.

Wykończenie

Sporą część budżetu pochłania ostatni etap inwestycji – wykończenie. Wyposażenie hali magazynowej m.in. w okna, świetliki dachowe, drzwi, bramy, okna, doki przeładunkowe, posadzkę oraz wykonanie instalacji elektrycznej, i ogrzewania, jest niezbędne. Nie można także zapomnieć o bezpieczeństwie przyszłych pracowników hali. W tym celu konieczne jest odpowiednie oznakowanie obiektu, stworzenie infrastruktury wewnętrznej, wydzielenie stref i zadbanie o ochronę przeciwpożarową.

Cena hali magazynowej – co jeszcze uwzględnić w kosztorysie?

Oprócz ceny budowy samej hali, inwestor powinien uwzględnić w kalkulacji również koszty towarzyszące, którymi są:

  • koszty przygotowawcze – czy teren jest przeznaczony pod inwestycję i posiada pozwolenie na budowę, czy konieczna jest niwelacja terenu, czy działka jest uzbrojona, czy ma dostęp do infrastruktury? Tego rodzaju pytania mnożą się, a im lepiej na nie odpowiemy, tym mniej ucierpi na tym nasz budżet. Do tego należy doliczyć konieczność przeprowadzenia badań geologicznych i hydrologicznych, aby dowiedzieć się jakie warunki panują na działce. To pozwoli oszacować koszty budowy fundamentów, ale też wybór optymalnej konstrukcji hali oraz jej ewentualnego wzmocnienia;
  • koszty związane z samą budową – dostawa materiałów na plac budowy, budowa fundamentów, nadzór nad budową;
  • koszty eksploatacji – można je zaplanować już na etapie projektowania hali magazynowej. Warto inwestować w energooszczędne rozwiązania, aby zmniejszyć koszty ogrzewania hali czy oświetlenia. W temacie eksploatacji nie można zapominać o konieczności przeprowadzania wymaganych konserwacji oraz napraw.

Jak widać, inwestycja inwestycji nierówna. Nie da się dokładnie oszacować kosztów budowy hali magazynowej, bez uwzględnienia wielu zmiennych. Warto wszystko dokładnie przemyśleć, aby zaplanowany budżet nie ulegał wyraźnym modyfikacjom już w trakcie realizowania inwestycji.