Pozwolenia na budowę hal magazynowych.

eśli prowadzisz firmę i chcesz zainwestować w powierzchnię, na której będzie można składować towary, pojazdy, a także inne przedmioty, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Tworzymy hale na pozwolenie oraz hale na zgłoszenie, całoroczne i tymczasowe, dzięki czemu każdy Klient znajdzie pośród nich coś odpowiedniego dla siebie. Zanim jednak zdecydujesz się zainwestować warto zapoznać się z niezbędnymi wymogami, jakie należy spełnić, aby budowa hal na zgłoszenie była możliwa.

Hala namiotowa – pozwolenie czy zgłoszenie 2020

Istnieje szereg czynników, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy, np. uzyskanie pozwolenia. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że na posiadanym terenie może stanąć magazyn. Jednak to nie wszystko, równie ważne jak czynniki zewnętrzne są Twoje możliwości finansowe. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić w 2020 roku!

Przed podjęciem decyzji o budowie zwróć uwagę na

  1. Powierzchnię jaką dysponujesz: sprawdź dokładnie jej metraż, a także ukształtowanie terenu. Zastanów się jak dużego i magazynu potrzebujesz i czy zmieści się on na działce, którą posiadasz. Bardzo ważne jest też rozpoznanie geologiczne, które pozwoli sprawdzić nośność gruntów oraz skład znajdujących się na nim wód. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że na tym terenie można postawić hale sezonowe lub całoroczne na zgłoszenie.
  1. Rodzaj hali: ponieważ do wyboru masz zarówno całoroczne, a także sezonowe – tymczasowe, musisz wiedzieć w co chcesz zainwestować. Jeśli planujesz postawić halę całoroczną, potrzebne będzie Ci pozwolenie na budowę, dopiero po jego uzyskaniu możliwe będzie podjęcie jakichkolwiek prac. Takiego pozwolenia nie wymagają hale na zgłoszenie, należy jednak pamiętać, że po wybudowaniu mogą stać maksymalnie przez 180 dni, a później trzeba je rozebrać lub przenieść w inne miejsce. Właśnie dlatego powinna to być przemyślana decyzja.
  1. Przeznaczenie: rodzaj oraz wielkość branży, ma ogromny wpływ na to jakiej powierzchni magazynowej potrzebujesz. Zajmujesz się spedycją, logistyką, a może produkujesz i dystrybuujesz towary? Czy Twoja firma ma już ukształtowaną pozycję na rynku, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem? Jeśli obawiasz się, że na początku firma nie będzie prężnie działać postaw na hale tymczasowe, natomiast jeśli Twoje przedsiębiorstwo nieustannie się rozrasta, najlepszym wyborem będą całoroczne wykonywane na zgłoszenie.

Jeśli wiesz już jakiej hali potrzebujesz, a także masz pewność, że tren, na którym ma stanąć jest do tego odpowiednio przygotowany, to możesz podjąć decyzję o budowie hali. Jednak to nie koniec, ponieważ, gdy decyzja zapadnie musisz zwrócić uwagę na kilka kolejnych kwestii.

  1. Konstrukcja: jej rodzaj zależy od warunków atmosferycznych, wielkości magazynu, a także klimatu, w którym powstaje. My dla naszych klientów wykonujemy je w dwóch różnych wersjach:
  • aluminiowej: sprawdzi się w przypadku hal tymczasowych i sezonowych, ponieważ nie jest przystosowana na duże obciążenia, np. w postaci intensywnych opadów śniegu, a także na zmienne warunki atmosferyczne – silne wiatry.
  • stalowej: najczęściej tworzy się z niej wymagające pozwolenia hale całoroczne, ponieważ stal ma większą wytrzymałość, a intensywne opady śniegu czy silny wiatr nie stanowią dla niej zagrożenia. Dodatkowo na jej trwałość wpływa indywidualne dopasowanie rodzaju stali – zarówno do wielkości magazynu, jak i klimatu w jakim powstaje.
  1. Poszycie: mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury zarówno latem, jak i zimą. Poszycia mogą być:
  • izolowane: grubość ocieplenia dopasowywana jest pod względem położenia magazynu, a także sposobu użytkowania. Izolacja sprawdzi się w przypadku hal całorocznych budowanych na zgłoszenie i zapewni w nich optymalną temperaturę zarówno latem, jak i zimą.
  • nieizolowane: takie poszycia z pojedynczej plandeki sprawdzą się w przypadku hal sezonowych, w których utrzymywanie optymalnej temperatury nie jest aż takie ważne. Do jego wykonania stosowane są plandeki i blachy trapezowe.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę hali?

Jeśli chcesz wybudować magazyn całoroczny, konieczne jest złożenie wniosku, na podstawie, którego wydane zostanie pozwolenie na budowę hali. Wniosek ten musi zawierać projekt budowlany, zagospodarowania terenu, a także dokumenty potwierdzające, że osoba, która je składa jest właścicielem terenu lub otrzymała prawo do dysponowania danym gruntem na czas budowy. Liczba formalności do załatwienia podobna jest do tych wykonywanych przy zwykłej inwestycji budowlanej. Mimo tego, że dokumentów jest sporo, taki proces nie zajmuje dużo czasu, a na mocy uzyskanego pozwolenia hala może stać we wskazanym miejscu przez nieograniczony czas, co stanowi duże udogodnienie dla właścicieli. Jeśli nie masz czasu na uzyskanie pozwolenia na postawienie hali namiotowej lub brakuje Ci niezbędnych dokumentów, to doskonałą alternatywą dla hali całorocznej będzie hala tymczasowa. Do jej postawienia nie potrzeba pozwolenia, wystarczy zgłoszenie budowy w urzędzie. Jedynym ograniczeniem jest to, że hala na zgłoszenie może być użytkowana maksymalnie przez 180 dni, a po tym okresie konieczne jest jej rozebranie lub przeniesienie w inne miejsce.

Budowanie hali – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że bez względu na to czy decydujesz się na budowę magazynu, który wymaga zezwolenia, czy może na powierzchnię tymczasową decyzja powinna być przemyślana. Jeśli nie wiesz jakie rozwiązanie będzie lepsze do rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności (logistyka, produkcja, spedycja, itp.) chętnie pomożemy Ci w wyborze. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że doskonale wiemy, że odpowiednio dopasowana hala na zgłoszenie, nie tylko ułatwia pracę, ale również zwiększa wydajność, a co za tym idzie przynosi lepsze zyski. Naszym celem jest tworzenie przestrzeni roboczej, która pomoże w jeszcze lepszy sposób zarządzać towarem. Dzięki temu, że magazyny wykonujemy z półfabrykatów można je dowolnie modyfikować (o ile ogólna powierzchnia terenu na to pozwala). Takie rozwiązanie sprawia, że nie musisz od razu decydować się na stworzenie dużego magazynu, wybierz taki, który jest odpowiedni do Twoich aktualnych potrzeb i możliwości finansowych, a my w przyszłości chętnie go dla Ciebie powiększymy.