Arrow down

Hala magazynowa dla stacji badawczej

Grenlandia

Arrow down

W ekstremalnych warunkach pogodowych, z roczną średnią temperaturą -31 °C i opadami śniegu rzędu 3 metry rocznie, amerykański oddział Rubb postawił w przeciągu niecałego miesiąca halę magazynową o powierzchni około 290 m2.

Konstrukcja typu BVR o wymiarach 9,7 x 29,5 metrów powstała na zamówienie stacji badawczej Summit Station CH2M Polar Hill Services założoną przez Narodową Fundację Nauki. Hala wybudowano w jednym z najwyższych punktów Grenlandii, na wysokości ponad 3000 metrów.

Marc Boutet, wieloletni doradca klienta z ramienia Rubb, spędził prawie miesiąc doglądając budowę hali. Gotową ramę oraz poszycie termoizolacyjne Thermohall™ dostarczono na pokładzie wyposażonego w płozy transportera Lockheed C-130 Hercules, pilotowanego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Budynek został posadowiony na fundamencie z drewna i metalu, który można najlepiej opisać jako gigantyczny tor saneczkowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu  struktura może być przesuwana w razie potrzeby, aby zapobiec całkowitemu zaśnieżeniu.

Po ustawieniu stalowej ramy na fundamencie, okładzina Thermohall™ została naciągnięta na ramę za pomocą skutera śnieżnego. Współczynnik przenikania ciepła dla zastosowanej okładziny wynosi 0,19 W/m²K. Wypełnione wełną szklaną ocieplenie zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymało i działało w najtrudniejszych warunkach. Zainstalowane w hali systemy oświetlenia i ogrzewania są zasilane przez generator.

Budynek wyposażony w okładzinę izolacyjną o grubości 200 mm od ponad roku służy jako magazyn i warsztat dla stacji badawczej.