Skuteczna ochrona konstrukcji hali ocieplanej przez korozją.

Jest to zasługa zarówno jakości materiałów, z których wykonane są hale, jak i odpowiedniej ich ochrony.

Pisaliśmy już o co nieco o tkaninach PCV, z których wykonujemy termoizolację naszych hal namiotowych (temat nie został wyczerpany, dodamy jeszcze na jej temat kilka wpisów).

Teraz przyjrzymy się szkieletowi, na który nakładamy poszycie z wełny i PCV. Jak wielokrotnie wspominaliśmy, nasze ocieplane hale namiotowe wyposażone są w konstrukcję stalową. Ze względu na gabaryty i przeznaczenie naszych budynków lekka rama aluminiowa nie zdałaby egzaminu. Stal jest tutaj oczywistym – i najlepszym – wyborem.

Korozja ramy hali ocieplanej – twój wróg!

Trwałość konstrukcji stalowych jest wyjątkowa, wielu użytkowników hal uznaje tylko taki materiał. Aby hala z niej wykonana służyła długo i bez usterek, warto przemyśleć, jak zabezpieczyć ją przed niszczeniem. Najczęstszą „przypadłością” stali, która wpływa na wytrzymałość wykonanych z niej konstrukcji jest korozja. Rdza może powalić każdego halowego olbrzyma, dlatego warto jej zapobiegać. Jak? Mamy kilka metod do wyboru, przy czym omówimy dwie najpopularniejsze.

Warto jeszcze wspomnieć, że kwestię użytkowania i późniejszej konserwacji stalowej struktury można uprościć już na etapie projektowania hali ocieplanej. Odpowiednio dobrany kształt profili uniemożliwiający zbieranie się wody, a także sposób łączenia elementów konstrukcji zmniejszają ryzyko korozji. Niedopatrzenia na tym etapie projektowania każdego rodzaju hali, w tym namiotowej mogą nam tylko utrudnić jej użytkowanie.

Skutecznym sposobem ochrony przed niszczeniem jest pokrywanie stalowej konstrukcji powłokami ochronnymi. Najpopularniejszymi metodami cynkowanie ogniowe oraz malowanie.

Cynkowanie ogniowe stali

Cynkowanie ogniowe, potocznie zwane ocynkiem, jest bardzo trwałym sposobem ochrony stali. Struktury wszystkich hal ocieplanych Thermohall™ produkujemy właśnie z tak zabezpieczonej stali. Dlaczego? Ponieważ warstwa cynku, choć cienka, jest trwała i dobrze przylega do powierzchni. Dzięki temu trudniej ją zetrzeć lub uszkodzić, co jest niezmiernie ważne podczas transportu i instalacji hali. Warstwą cynku pokrywane są równomiernie wszelkie powierzchnie konstrukcji hali, także spawy i łączenia poszczególnych elementów.

Sama technologia cynkowania gwarantuje, że powstała warstwa będzie skutecznie chronić konstrukcję hali nawet przez 30 lat #potwierdzoneinfo
Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega ten proces, obejrzyjcie ten film:

Malowanie konstrukcji stalowej

Konkurencyjną i popularną metodą jest malowanie stali. Decydując się na nią należy dobrze dobrać farbę do sposobu użytkowania hali ocieplanej. Malowanie stali będzie zasadne, gdy konstrukcja hali będzie wystawiona na działanie silnych kwasów bądź zasad. Co ważne, w przypadku tej metody również nie ma ograniczeń odnośnie kształtów i wielkości malowanych elementów konstrukcji.

Malowanie jest bardziej pracochłonne i trwa dłużej, ponieważ konstrukcję należy wcześniej dobrze przygotować, od tego zależy trwałość nanoszonej powłoki. Minusem malowania jest to, że ma mniejszą odporność na zarysowanie i drobne uszkodzenia. Można, owszem, po montażu konstrukcji hali zamalować powstałe uszkodzenia, ale wiadomo, że ciągła warstwa ochronna jest lepszym zabezpieczeniem.

Wybór sposobu ochrony stalowej konstrukcji hali zależy jeszcze od wielu czynników, stąd nie podejmujemy się wskazania „jedynej słusznej” metody. Ważne, aby wybór by zadowalający dla inwestora pod względem kosztów i wygody użytkowania budynku. Dla naszych termohal wybraliśmy optymalny sposób ochrony, czyli ocynk, który sprawdza się od 50 lat.