Sposoby konserwacji konstrukcji stalowej hali.

Konstrukcja stalowa hali, tak jak inne materiały, wymaga odpowiedniej ochrony oraz konserwacji. Pozwala to na zachowane jej w dobrym stanie, a także przeciwdziała pojawianiu się korozji na metalowych elementach. Regularny przegląd i konserwacja konstrukcji stalowych są niezbędne, a znajomość i wdrożenie odpowiednich sposobów ochrony pozytywnie wpływa na kondycję całego obiektu.

Korozja atmosferyczna

Konstrukcja stalowa hali narażona jest na korozję. Metal ulega stopniowemu niszczeniu, na co wpływ mają warunki atmosferyczne, a także elektrochemiczne i chemiczne oddziaływania środowiska. Odpowiednia konserwacja konstrukcji stalowej to działanie prewencyjne, dzięki któremu proces zostaje zahamowany i w znaczącym stopniu zniwelowany. Z tego powodu poznanie sposobów konserwacji stalowej konstrukcji hali jest tak ważnym zagadnieniem.

Odpowiednio dobrane materiały konstrukcyjne

Bardzo ważne jest, aby o zapobieganiu pojawiania się korozji pomyśleć już podczas projektowania konstrukcji. Należy wybrać odpowiedniej jakości elementy i sposoby ich łączenia. Ważne, aby stalowe słupy, kratownica i kształty poszczególnych części, a także łączeń, nie sprzyjały gromadzeniu się wody oraz nadmiernemu przegrzewaniu się.

Przegląd konstrukcji stalowej

W celu wykrycia korozji oraz przeprowadzenia konserwacji należy regularnie organizować szczegółowy przegląd konstrukcji stalowej. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja i pielęgnacja elementów metalowych.

Inhibitory korozji

Inhibitory korozji stosuje się w momencie, w którym podczas przeglądu wykryło się ognisko korozji. Są to specjalistyczne środki chemiczne anodowe lub katodowe. Niewielką ilość środka należy zaaplikować w miejscu, w którym pojawiła się korozja. Inhibitory korozji tworzą na metalu warstwę ochronną, dzięki czemu hamują postępowanie korozji. Za ich pomocą nie usuniemy jednak powstałych już rdzy i osadów.

Ochronne powłoki organiczne

Najpopularniejszą powłoką organiczną, która sprzyja w utrzymaniu stalowej konstrukcji halowej, są profesjonalne farby do metalu. Oprócz nich stosuje się również różnego rodzaju lakiery, a także tworzywa sztuczne. Podczas produkcji oraz renowacji konstrukcji stalowych hali należy sięgnąć po farby alkidowe. Są one jednoskładnikowe i mają bardzo silne właściwości antykorozyjne, a także charakteryzują się szybkim schnięciem.

Ochronna powłoka organiczna przede wszystkim oddziela anodę oraz katodę od elektrolitu i dzięki temu proces korozji nie zachodzi. Ponadto w składzie farby może występować pył cynkowy, który w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego powłoki ochronnej, wykorzysta swoją dużą elektroujemność i stanie się roztworem soli cynku zabezpieczając uszkodzone miejsce przed korozją.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby konserwacji konstrukcji stalowej hali muszą być wykonywane z dużą dokładnością i zawsze połączone ze szczegółową i regularną obserwacją.