W której hali magazynowej jest cieplej? Thermohall™ vs hala z pompowanym dachem.

Zrobiliśmy eksperyment – porównaliśmy temperatury w dwóch rodzajach hal ocieplanych: w hali z płyt z pompowanym dachem i hali Thermohall™.

Poprosiliśmy o pomoc w eksperymencie jednego z naszych klientów. 30 listopada klient umieścił termometry wewnątrz swoich dwóch hal magazynowych.

Pierwszą halą, która wzięła udział w teście, była tradycyjna całoroczna hala magazynowa wyposażona w dach pneumatyczny, potocznie uznawany jako dobrze izolujący przed zimnem. Magazyn miał powierzchnię 1000 m2, ściany wykonane z płyt warstwowych PIT o grubości 80 mm i stalowa konstrukcję. Na niej właśnie, na wysokości 1,60 cm, z dala od drzwi wejściowych i bramy, umieszczony został termometr.

Drugi termometr nasz klient ulokował w termohali, którą zainstalowaliśmy w zeszłym roku. Aby zachować podobne warunki pomiarowe, nasz klient zainstalował termometr na stalowej konstrukcji, zachowując tą samą wysokość i odległość od wejścia. Hala magazynowa miała identyczną powierzchnię, natomiast inne poszycie – Thermohall™ o grubości 100 mm.

Aby mieć wiarygodny punk odniesienia dla pomiarów, trzeci termometr klient zainstalował na drzwiach zewnętrznych termohali, również na wysokości 1,60 cm nad podłożem. Dodamy jeszcze, że hale magazynowe znajdują się na tym samym terenie, należącym do klienta. Nie ma więc możliwości, aby na ewentualne rozbieżności w pomiarach miała wpływ różna lokalizacja hal. Nie, oba magazyny stoją praktycznie obok siebie.

1 grudnia, o godzinie 8.30 dostaliśmy zdjęcia termometrów. I jaki był wynik?

W hali Thermohall™ było DWA RAZY CIEPLEJ niż w hali z dachem pneumatycznym!

Temperatura na zewnątrz wynosiła 4°C. Identyczny pomiar klient odnotował w hali magazynowej z pompowanym dachem. Natomiast w termohali temperatura wynosiła aż 9°C.

Dla porządku wspomnimy, że żadna z budowli nie była ogrzewana przed ani w czasie eksperymentu.

Jak widać, pompowany dach nie jest skuteczną termoizolacją. Takie zadaszenie zapewnia jedynie ochronę przed deszczem i śniegiem, generuje również dodatkowe koszty w postaci ciągłego utrzymania nadmuchu. Pompowany dach trzeba również wyposażyć w podsufitkę zapobiegającą skraplaniu się wody wewnątrz hali. Bez podsufitki wilgoć będzie gromadzić się w dużych ilościach na ścianach i suficie budynku, więc przechowywane w takiej hali towary nie będą do końca bezpieczne. Hala z dachem pneumatycznym nie jest ciepła i sucha, nie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania towarów wrażliwych na zmiany temperatury i wilgoć.

Inaczej jest w przypadku hali z poszyciem Thermohall™. Jednakowe poszycie termoizolacyjne dachu i ścian dobrze izoluje przed zimnem, ciepło nie ucieka z hali, a zmienna temperatura na zewnątrz nie wpływa na zmianę warunków wewnątrz hali. Klient korzysta z termohali od zeszłego roku. Szybko zauważył mniejsze rachunki za ogrzewanie i brak wilgoci wewnątrz hali, mimo braku podsufitki. Hala spełniła jego oczekiwania, gwarantując bezpieczeństwo przechowywania i wspierając rozwój firmy.

Poniżej znajdziecie filmik z pomiarów (udostępniony na naszym fejsbookowym stories, stąd nietypowy rozmiar):

You are currently viewing a placeholder content from Default. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.

More Information